Haridusminister Mailis Reps Lüllemäe Põhikoolis

Sel teisipäeval külastas Lüllemäe Põhikooli Eesti haridus- ja teadusminister Mailis Reps. Minister tutvus meie koolimajaga ning kohtus õpilaste ja õpetajatega. Visiit kestis kokku ühe tunni ning mahutas endasse palju siiraid emotsioone ning huvitavaid mõttevahetusi.

Olles majas ringkäigul jagas Mailis Reps muret võimla seisukorra pärast. Teisele korrusele jõudes imetles ta klasside akendest avanevat imelist vaadet rahvuspargile ja suusamäele. Samuti meeldisid talle Irakli tehtud seinamaalingud ja õpilastele vahetunnitegevusteks loodud võimalused koridorides ning mängutoas.

img_8177

Õpilastega kohtumise alguses esinesid tervituseks 1. ja 2. klassi lapsed õpetaja Triinu juhendamisel lauluga ning Mait ja Mihkel õpetaja Rolfi saatel kitarripalaga.

Lüllemäe Põhikooli 1. ja 2. klassi lapsed esinemas haridusminister Mailis Repsile 6.2.2018. Foto: Laura Maribel Kõivik

Mait ja Mihkel Kukk koos õpetaja Rolfiga esinemas haridusminister Mailis Repsi külaskäigul Lüllemäe Põhikooli 6.2.2018. Foto: Merli Meresaar

Seejärel oligi sõna ministril endal. Ta oli valmis vastama kõigile küsimustele. Meie õpilased on väga teadmishimulised ja küsimusi oli seekord rohkem kui vastata jõudis. Sellegipoolest saime teada palju. Näiteks seda, et mida teeb haridusminister, kui raske töö see on ning kuidas üldse haridusministriks saada. Mihklil õnnestus küsida lausa nii keeruline küsimus, et proua minister pidi selle koduseks tööks kaasa võtma. Milline on olnud Mailis Repsi seni kõige tähtsam otsus haridusministrina? Äkki teie teate.

Haridusminister Mailis Reps Lüllemäe Põhikoolis. Õpilastel jätkus küsimusi veel ja veel. Foto autor: Külli Teder

Õpilasi huvitas väga ka Mailis Repsi persoon. Saime teada, et tema kuuele lapsele on nimed pandud Briti kuninglike liikmete järgi ja neil on kokku neli koera ning üks kass. Minister ise on rohkem koerainimene. Lisaks saime teada, et ta lemmikvärv on tibukollane, talle meeldivad Ameerika autod, ta on külastanud üle saja kooli ja veel palju muud huvitavat. Õpilaste küsimused ei tahtnud lõppeda, aga kätte jõudis aeg liikuda edasi õpetajate vestlusringi.

Haridusminister Mailis Reps ja tema nõunik Liina Hirv Lüllemäe Põhikoolis. Foto: Triin Tanilas

Õdusas õhkkonnas pakkusime ministrile teed, kohalikku veiselihavorsti, koduleiba ja värskelt ahjust tulnud kringlit. Arutasime hariduselu tõsisemate teemade üle. Muuhulgas küsisime, milles näeb minister väikeste koolide väärtust ja kas ta peab nende säilimise eest seismist oluliseks. Proua Reps leidis, et väikesed koolid kannavad edasi kogukonna väärtusi ning on sageli külaelu keskuseks. Kui panna tööle rohkem bussiliine ja laiema ala pealt suurem arv lapsi ühte kooli kokku tuua (seeläbi osa väikseid koole sulgedes), siis läheb kaduma see tugev kogukonnatunne. Kui küsisime otse, et kui kindel saame olla meie, et Lüllemäe Põhikool säilib 9-klassilisena veel pikalt, siis tõdes minister, et eks see on nagu muna ja kanaga – ühest küljest tagab põhikooli olemasolu piirkonnas siin juba elavate ja siia kolivate perede paiksuse, aga teisalt tagab põhikooli säilimise siinsete laste arv. Lüllemäe piirkonna tugevuse ja arvestatava püsimajäämise argumendina tõi ministriproua välja siinse lasteaialaste suure arvu. Ta tunnistas, et mistahes kooli 6-klassiliseks muutmine viib varem või hiljem selle sulgemiseni. Neid näiteid olevat praktikas varem juba nähtud. Meie ise saavat 9-klassilisena püsimisele kaasa aidata tugevat kogukonda ehitades ja oma lapsi ikka siia kooli tuues.

Haridusminister Mailis Reps Lüllemäe Põhikoolis õpetajatega kohtumas. Foto: Triin Tanilas

Kohtumine haridus- ja teadusministriga jättis asjaosalistele hinge sooja tunde. Minister suhtles kooliperega siiralt ning oli naerusuine. Kuigi saime arutada mitmeid kaua mõttes mõlkunud teemasid, tõdesime siiski, et rääkida oleks veel paljust. Palusime ministril meid lahkesti uuesti külastada ja saatsime ta heade soovidega Valga poole teele. Kingiks panime kaasa tatramett, Karula metsadest korjatud teesegu ning meie 6. klassi miniminifirma Kellas Sepad toodetud parkimiskella.

Haridusminister Mailis Reps Lüllemäe Põhikoolis. Foto: Merli Meresaar

Ministri külastust jääb meenutama kingiks saadud EV100 logoga võrkpall ning sissekanne külalisraamatus, milles minister tänas meie kooli tulevikku vaatava hoiaku eest.

Haridusminister Mailis Repsi head soovid Lüllemäe kooliperele 6.2.2018. Foto: Jana Tiits

Tekst: Jana Tiits

Fotod: Jana Tiits, Külli Teder, Laura Maribel Kõivik, Merli Meresaar, Triin Tanilas