Mikroskoobifotode võistluse tulemused

Selgunud on Lüllemäe Põhikooli korraldatud mikroskoobifotode võistluse tulemused. Konkursile saadeti 122 fotot Valga Põhikooli, Hargla kooli ja Lüllemäe Põhikooli õpilastelt.

Fotosid hindas kaheliikmeline žürii eraldi teaduse ja kunsti valdkonnas. Keskkonnateadlane ning ökoloog Kristjan Piirimäe hindas fotode teaduslikku ning informatsioonilist külge. Kunstnik ja raamatukujundaja Marge Nelk hindas fotode kunstilist poolt.

Kõiki fotosid saab näha Lüllemäe Põhikooli kodulehelt: https://www.karula.edu.ee/mikroskoobifotode-voistlus/

Teadusvaldkonnas jagunesid tulemused järgnevalt:

I koha saavutas Valga Põhikooli õpilane Sofina Gafulova tööga „Leht“. Žürii kommentaar:„Väga hea lehe ristlõige, millel näha taimelehe olulisemad koed, rakkude asetus jpm. Pilt sobib õppematerjaliks botaanika õppimisel. Samal ajal on siin ka põnev mõistatus: pildilt algab tunnel ja tekib küsimus, kuhu ning keda ja mida see viib. Või kui see pole tunnel, mis see siis on?“

II koha omanik on Lüllemäe Põhikooli Meribel Pormeistri fotoga “Taime õhulõhed”. „Ainus töö, mille pealkiri viitab millelegi, mida palja silmaga ei näe. Õhulõhed on hästi nähtavad. Võime isegi jälgida, kuivõrd nad on avatud või suletud. Kes teab õhulõhede ööpäevast tsüklit võiks proovida vastata küsimusele, mis kellaajal foto on tehtud.“

III koht, tehnoloogilise uurimuse eriauhind läks Erkki Saagile Lüllemäe Põhikoolist foto eest “Pastapliiatsi ja hariliku pliiatsiga jooned lehe peal”. „Vägev vaatepilt: pliiats on paberist üle käinud nagu tulekahju talvisest metsast, grafiiditükke on paiskunud ka pliiatsijoonest kaugele eemale. Näeme, kuidas kirjutamine seisneb paberi kiudude värvimises. Kas sellelt fotolt leiab vastuse küsimusele, miks harilikku pliiatsit saab maha kustutada, pastakat aga eriti mitte?“

Võistlustöid kunstniku vaatenurgast hinnanud Marge Nelgi sõnul oli piltide hulgast valiku tegemine väga raske, sest kõik esitatud tööd on huvitavad ja kiitust väärt. Võrdselt väärisid äramärkimist järgmised tööd:

Sten-Janek Matto “Õis”, Hargla kool. „Väga kaunis ja hästi õnnestunud pilt. Meeldib diagonaalne kompositsioon. Pilt on ühtaegu nii pehme kui okkaline.“

Mariliis Vaga “Tükk pinalist”, Lüllemäe Põhikool. „Kiitus pildistamisobjekti valiku eest. Pinal on kooliõpilastel igapäevaselt kasutusel, aga nii lähedalt pole enamik meist seda näinud. Väga efektne ja huvitav pilt.“

Otto Asgard Olsen “Õhumull”, Lüllemäe Põhikool. „Hea kompositsiooniga ja ülipõnev pilt, mida võib kauaks vaatama jääda. Tundub, nagu oleks terve tilluke maailm pildile püütud.“

Publiku lemmiku tiitli pälvis Lüllemäe põhikooli õpilase Kärt Hannuse mikroskoobifoto „Männipuu seeme“.

Fotovõistlust toetas auhinnaliste meenetega kirjatarvetepood

Uudise pani kokku Rolf Saarna.