Uue õppeaasta esimesed koolipäevad

Teist aastat järjest alustas Lüllemäe Põhikool uut õppeaastat natuke teisiti kui tavapärane. Esimene koolipäev algas küll piduliku aktusega, kuid lõppes erinevate põnevate töötubade ja tegevustega, mis jätkusid ka 2. septembril.

2022. aasta 1. septembril asus Lüllemäe Põhikooli 1. klassis õpetaja Tarje hoole all õppima üle mitme aasta suurim arv lapsi – 14 õpilast. Aktusel tervitati nii tulijaid kui olijaid ning anti kogu kooliperele kooliaasta alguse puhul kaasa palju soojust ja häid soove. Peale aktust said kõik õpilased klassikaaslaste ja klassijuhatajaga koos õpikutele pabereid ümber panna ning klassipiltidel poseerida.

Lüllemäe koolipere võttis rõõmuga vastu uued koolijütsid koos peredega. Head ühist kooliteed!

Ka värskel viiendal klassil oli eriline päev – nemad kolisid nüüd oma uue klassijuhataja Sirlega 2. korrusele vanemate õpilaste sekka.

Pärast lõunasööki algasid Psühhobussi töötoad. 1.–4. klassi õpilased ragistas ajusid ajulaboris, kus püüti lahendada erinevaid ülesandeid siis, kui meeltega manipuleerides on aju segadusse aetud. Õpilaste suureks lemmikuks olid näiteks tagurpidi-prillid. 5.–9. klassi õpilased kogusid aga samal ajal teadmisi tõhusalt õppimise kohta: mida on mõtet teha ja mida mitte, kui eesmärgiks on midagi õppida.

Psühhobussi algklassidele mõeldud töötoa ülesanded pakkusid põnevust ja elevust.

Vanemad õpilased katsetasid praktilise harjutusega, kuidas korduv tegevus aitab ajul õpitut kinnistada.

Esimene koolipäev lõppes Psühhobussi noorte poolt ettevalmistatud psühho-orienteerumisega kooli territooriumil. Igas orienteerumispunktis ootas võistkondi erinev meelte või loogikaga seotud ülesanne. Eredalt jäid meelde lõhnadega seotud ülesanne, kompimise ülesanne, kolmnurga ümbertõstmine ning matemaatikaülesanne tassi ja lusikaga. Hoolimata koos orienteerumisega alanud tugevast vihmasajust, ei katkestanud ükski võistkond ning põnevust jätkus kogu rajal.

Psühho-orienteerumises lõid kaasa nii õpilased, lapsevanemad kui õpetajad.

2. september oli samuti teistmoodi koolialguse päev ning sellel päeval toimusid hommikupooliku tegevused kooliastmetena gruppides korda mööda kolmes erinevas töötoas.

Visuaalse praktiku ja haridusinnovaatori Kati Orava juhendamisel õppisid noored teadlikult kritseldama: visualiseerima näiteks oma unistusi, eesmärke või kasvõi igapäevast õppetööd. Töötoa täielik pealkiri oli „Ebatäiusliku joone maagia ehk julgus ja oskus joonistada selleks, et olla parem õppija“. Ehk, kui armastad vihikulehe nurgale sirgeldada, siis tee seda juba asjalikult!

Kõigile meeldis lahedaid kritseldusi teha – protsess oli lõbus ja tulemus ka natuke naljakas.

Slackline.ee instruktorid Karolina ja Kristjan paigaldasid kooli aeda rikutud liini asemele uue tasakaaluliini ja andsid töötoas juhiseid tasakaaluliinil tasakaalu hoidmise harjutamiseks. Instruktorid tutvustasid ka erinevaid viise liinil liikumiseks ja näitasid demoesinemisel oskusi nemad aastate jooksul on omandanud. Etteaste oli muljetavaldav ja inspireeris õpilasi oma oskusi treenima.

Trikid tekitasid palju elevust ja natuke oli hirmus ka.

Otepää Golfikeskuse treeneri Janeli Jallai juhendamisel said õpilased nii minigolfi kui ka staadionil korraldatud päris golfi proovida. Kuigi lapsed olid juba töötoas üsna osavad, on Lüllemäe Põhikooli õpilastel sellel sügisel võimalik vabal ajal käia minigolfi rajal oma oskusi veelgi lihvimas, sest Karula-Lüllmäe Tervise- ja Spordikeskusele kuuluv rada jääb kooli territooriumil talve tulekuni avatuks.

Juhendaja käe all arenes löömisoskus silmnähtavalt.

Päeva lõpetas mustkunstnik Fred-Erik Johansoni efektne, lõbus ja põnev etendus, milles said abilise rolli ka mõned õpilased. Nii õpilased kui õpetajad jälgisid naeru ja hämmastusega, kuidas mustkunstniku esialgu justkui läbipaistvad trikid muutusid ühtäkki tõeliseks maagiaks ning keegi ei osanud enam öelda, kuidas see, mis just juhtus, üldse võimalik oli. Kõige suuremad laste rõõmukilked tekitasid kahtlemata justkui eikusagilt ilmunud valged tuvid ja „rosinamasin“ merisiga.

Mustkunstniku esitus tõi endaga ka glamuurset pauku ja sädelust.

Teistmoodi koolialguse eesmärk on anda õpilastele võimalus õppeaastasse sisse elada koostööd harjutades ning harilikust koolipäevast vabamas õhkkonnas uusi avastusi kogeda. Kõik eesmärgid said täidetud. Neil päevil õppisid õpilased õpikutele kattepabereid ümber panema, oma aega planeerima, keskenduma, üksteisega (ka eri vanuses lastega grupis) koostööd tegema ja olid seejuures füüsiliselt aktiivses liikumises. Õpilased said teadmisi aju töömehhanismidest ja sellest, kuidas ikkagi õppida nii, et õpitu ka meelde jääks. Hea tööriistana tutvusid kõik kritseldamismeetodiga. Lähedalt tehti tutvust mustkunsti, kui ühe salapäraseima kunstiliigiga. Lisaväärtusena andsid teistmoodi koolialguse päevad kooliperele võimaluse üksteisega lõbusasti koos aega veeta. Uus õppeaasta Lüllemäe Põhikoolis sai hooga käima lükatud!

 

Tasakaaluliini töötubasid ja demoesinemist sponsoreeris Valga Puu OÜ. Suur-suur tänu neile! Ülejäänud tegevused said rahastatud HTM’i õpilünkade tasandamise eraldisest ja huvitegevuse kava eelarvest.

 

Tekst: Liina Saksing, Jana Tiits

Fotod: Ave Kadakas, Sirle Ruotsi

Lüllemäe Põhikool