Lüllemäe Goldbergi masin

Mis asi on Rube Goldbergi masin? See on ahelreaktsioon, mis koosneb paljudest lihtsatest mehhanismidest ja mis teostab väga keerulist teed pidi mingit väga lihtsat ülesannet. Täpsemalt loe sellelt Tartu Ülikooli lehelt.

Igatahes järgnevalt kolme täiskasvanu vaade, et kuidas lõi Lüllemäe Põhikooli võistkond Valgas Goldbergi masina ehitamise võistluses.

Õpetaja Külli lugu ehk kui oluline on eestvedamine:

Kõik sai alguse 31. oktoobril, mil ma pärast tööpäeva lõppu lugesin õpetaja Sirle kirja Valga Põhikoolis toimuva meeskondliku Goldbergi masina ehitamise võistluse kohta. Võistlusele registreerimise tähtaeg oli küll sama päeva õhtu, aga mõnikord ei motiveeri miski rohkem kui viimane hetk.

Selleaastases viiendas klassis on ärksaid mõtlejaid omajagu (aitäh, Rakett69 õpihuvilaagrid!) ja väljakutse tundus just neile sobiv. Helistasin kiiresti direktor Mardile, robootikaringi juhendajale Mikule ja aineõpetajatele ning koos panime kokku mitmekülgse tiimi, kuhu kaasasime ka ühe kuuendiku. Sellisel võistlusel osalemine oli meie jaoks esmakordne ja esialgne eesmärk oli minna luurele, et järgmisel aastal saaks osaleda juba mitu meeskonda.

Juhendaja Miku lugu ehk kuidas käis masina loomine:

Kui Külli helistas ja üritusest rääkis, ei osanud ma esimese hooga muud arvata, kui et registreerime ära ja vaatame, mis saab. Ei ole ju varem sellist asja teinud. Osalesime 4.-6. klassi arvestuses ning kuna ise olen sellest vanuserühmast ammu väljas, otsustasin, et ei sega õpilasi nende Goldbergi masina ehitusel.

See lähenemine töötas suurepäraselt – paari mokaotsast antud nõuande ja põgusa asjaajamisega minu roll piirduski. Kogu mõtte-, ehitus- ja katsetustöö tegid Linda, Vesse, Tõru ja Enrik.

Direktor Mardi lugu ehk kuidas Valgas käisime:

Reedel 10. novembril olime tunni koolis ning siis pakkisime oma masina jupid minu auto pagasiruumi ning põrutasime Valga Põhikooli. See maru Valga Põhikooli turvamees võttis meid uksel vastu ja juhatas saali. Õpilased panid masina ülesse, proovisid paar korda, ütlesid, et töötab ning läksid koridori peale palli mängima.

Muutusin rahutuks ning läksin turvamehe juurde, et see oma 20-st kaamerast vaataks, et kus suures koolimajas me Lüllemäe lapsed palli mängivad. Kutsusin nad siis saali tagasi ning algas masinate ette näitamine. Loomulikult esimesel katsel me masin ei töötanud, sest koridoris mängimise ajal oli miski paigast nihkunud. Aga siis tehti parandused ning pealtvaatajaid masinale nii lähedale enam ei lubatud ning kõik toimis nagu on näha siit videost.

Võib-olla veidi üllatuslikult juhtuski nii, et võitsime 4. – 6. klasside arvestuses kuue võistkonna seas. Aga minule on tähtis, et õpilased õppisid, et ei saa asja võtta liiga lihtsalt, kõik ei tööta iseenesest, tuleb enda teadmiste, oskuste ja käitumisega viia vea võimalus miinimumini.

Loomulikult on eduelamus ja sädeinimene olemine tähtsad koolielus ja täpselt sellised olimegi sel reedel peale võitu. Tagasisõit Lüllemäele möödus autos lasterokki kuulates ning suhkrustatud mangoviile süües.

Võidukasse võistkonda kuulusid Linda Õunapuu, Tõru Teder, Enrik Rapur ja Vesse Saarna.

Aitäh Valga Gümnaasiumile ja Valga Põhikoolile korraldamast. Auhinnaks reisivad õpilased 7. detsembril Tallinnasse.

Lüllemäe Põhikool