Maailmatervisepäeval hoolitsesime kodukoha ja oma tervise eest

Lüllemäe Põhikoolis on saanud kombeks korraldada kaks korda aastas suurem kodukandi ja enda eest hoolitsemise päev. Kuna meie ja meid ümbritseva keskkonna tervise vahel ei ole teravaid piire, oleme liitnud üleilmse koristuspäeva üleeuroopalise spordinädalaga ning nimetanud selle maailmatervisepäevaks.

Iga kord viime päeva läbi veidi omamoodi. Seekord võtsime tähelepanu alla orienteerumise. Sihtmärgid olid erinevad: kõigepealt orienteeruti klasside kaupa maha visatud prügi, teise ringi peal aga orienteerumispunktide järgi.

Prügijooksule minejad said kaasa oma “jahipiirkonna” kaardi.

Loodusesse sobimatut koguti nii külatänavalt kui…

… mäenõlvadelt. Kogu Lüllemäe sai koristatud.

Esimesel klassil oli esimene maailmatervisepäev Lüllemäel. Toivo Kotov orienteerumisklubist Juku-Peedu hoolitses selle eest, et orienteerujatel SI-kaardid töötaksid ning kõik teaksid, kuidas rajal punkte võtta.

Kaks orienteerumist toimusid samaaegselt: üks pool kooli koristas prügi, teine tegi sporti.

Maailmatervisepäeva liikumise osa lõppes veidi väsinu, aga rahulolevana.

Valga vallahooldusosakonna välitööde juhi Margus Viksiga päeva jooksul kogutud prügi äraveoks ette valmistades oli hea meel tõdeda, et iga prügijooksu järel on ära veetavat prahti aina vähem. Kurb on, et seda tekib siiski juurde.

Prügikorje saak võeti arutlusele klassijuhatajatundides, kus keskenduti vastavalt maailmakoristuse üleskutsele pisiprügile, täpsemalt konidele. Ühiselt õpiti-arutati suitsetamise kahjulikke ja traagilisi mõjusid nii inimese kui keskkonna, kaasa arvatud eluslooduse tervisele ning kõneleti taas prügi sorteerimise vajalikkusest.

Ka kodus võib ise või koos lastega uurida näiteks järgmisi suitsetamist ja prügi puudutavaid videosid-artikleid:

Täna läksime läbi puhtama koduküla tervema ja targemana koju. Homme ootab ees uus päev prügivabal Lüllemäel.

Tekst ja fotod: Ave Kadakas

Lüllemäe Põhikool