Sinu käed päästavad elu ehk elustamiskoolitus õpilastele

Eestis sureb igal aastal pealtvaatajate silme all umbes 700 inimest äkksurma. Kas Sina tead, kuidas anda elupäästvat esmaabi olukorras, kus kellelgi süda on seiskunud ja hingamine peatunud?

Oktoobrikuus toimuva kampaania “Sinu käed päästavad elu” õpetavad meedikud elustamiseks hädavajalikke teadmisi.

Lüllemäel käisid 20. oktoobril vabatahtlike õpetajatena külas kiirabiarst Mairi Kotsar ja õed Kristiina Raudkats ning Keity Rohtla.

Igaüks sai proovida õigeid südamemassaaži võtteid. Massaaži tehes võib murduda mõni roie, kuid nagu doktor Mairi ütles: “Roided paranevad ja inimene jääb ellu.”

Enne elustamise algust on oluline kontrollida, kas inimene hingab. Seda saab teha näiteks käeseljaga.

Elustamiseks on võimalik kasutada automaatset elustamisaparaati, mis annab juhiseid nii lapse kui täiskasvanu abistamiseks ning vajadusel annab see kannatanule ka elektrišoki.

Lüllemäe kooli keemiaõpetaja ja kiirabiõde Keity soovitab hoida silmad lahti näiteks kaubanduskeskustes käies, et võimalik AED (elektriline kehaväline defibrillaator) asukoht üles leida. Nii saab selle vajadusel kiiresti appi võtta.

Samal ajal kui üks abiline AED käivitab ja klemme kinnitab, tuleb teisel kindlasti südamemassaažiga jätkata. See on raske töö ning väsides peab masseerima vaheldumisi. Peatuda ei tohi – sellest sõltub inimese elu.

Päev läks korda. Teadmine, et oskad aidata, teeb rõõmu.

Ave Kadakas