Raba- ja metsatarkused

1.-4. klassi õpilased ning 5. klassist Chris läbisid ja kogesid Valgesoo õpperajal kolmapäeval õppeprogrammi “Rabast põlismetsa”. Nad vaatlesid raba taimestikku ja loomastikku ning uurisid, mis neis nii erilist on.

Koolimaja ette sõitis kolmapäeva hommikul suur valge buss, mis täitus entusiastlike õpilastega. Ees ootas tunnine bussisõit Kiidjärve kanti. Kui kohale jõuti, siis jaguneti kahte gruppi. Ühed läksid ühes suunas ja teised läksid teises suunas. Kogu rada ja seiklus kulgesid ringjal laudteel.

Esimese grupi matka kokkuvõte

Giid tegi palju peatusi ja rääkis väga huvitavalt, mida otsida, leida, nuusutada või maitsta. Me nuusutasime sookailu ja saime teada, et selle lõhn peletab ka putukaid. Korjasime ja sõime tervistavaid jõhvikaid ning kukemarju. Ühe põõsa all märkasime rästikut! Teises kohas nägime mätta peal sibavat sisalikku. Väga põnev oli turbasamblatutist välja pigistada joogivett, mis maitses natuke teistmoodi.

Kuulasime ja mõistatasime loomade hääli ning mõistatasime mõistatusi. Tagasi alguspunkti jõudes ronisime kogu grupiga vaatetorni, milles oli 140 trepiastet. Keha kinnituseks sõime siis lõunasöögiks pitsat ning asusime koduteele.

Teise grupi matka kokkuvõte

Me alustasime retke põlismetsast. Esmalt kohtasime kuklaste pesa ja arutlesime selle üle, kuidas sipelghapet maitsta saab. Varsti nägime puu otsas toimetamas suur-kirjurähni. Meie seas oli õpilane, kes teadis, et Eesti suurim rähniline on hoopis musträhn.

Õige pea loodus muutus ja saime aru, et oleme jõudnud kidurate mändidega palistatud rabasse. Rõõmsat äratundmist pakkus sookail. Veidi eemal tegime peatuse ja raba kostitas meid jõhvikate ning kukemarjadega. Lisaks ampsasime kaasa võetud õunaviile.

Raba laudtee oli mõnusalt lai ja astumiseks paras. Saime ka harjutada paremal pool liiklemist, sest varsti tuli meile teiselt poolt teekonda alustanud grupp vastu.

Hiljem pakkisime seljakotti huvitavad teadmised virvatulukestest ja sookollidest, salvestasime hinge üleval vaatlustornis nähtud imelise vaate ning sõime kõhu kokatädide pitsat täis.

Siis oligi aeg kooli poole suunduda. Bussis jäi mõnigi matkasell magama. Värske õhk teeb imet!