Koolireis Tartu Ettevõtluskülla ja SPARK Makerlabi

10. jaanuaril sõitsid Lüllemäe Põhikooli õpilased Tartu SPARK HUB kogukonna keskusesse, et sisustada õppepäev SPARK Makerlabi ja Ettevõtlusküla tegevustega. SPARK HUB on Tartus asuv idufirmade ja tehnoloogia kogukonna keskus, mis ühendab 200 innovaatilist ja loomingulist ettevõtjat IT ja riistvara alal. Õppereisi toetas Valgamaa Arenguagentuur.

Õppetegevus toimus kahes grupis, 1.-5. klassi õpilased ning 6.-9. klassi õpilased. Nooremad õpilased osalesid Ettevõtlusküla programmis “Ettevõtlik pere”, mille käigus hakkasid mängijad pereettevõttes raha teenima tooteid ja teenuseid müües. Töö tegemise eest maksti palka ning pere liikmed pidid suurema eesmärgi nimel õppima igapäevaste kulutuste kõrvalt raha säästma.

Kõik algab eesmärkide seadmisest. Foto: Elin Lihten

Mäng toimus kunstlikult loodud tänaval, kus esinesid mitmed ettevõtted, meditsiini asutus, pank, linnavalitsus, meediaettevõte ja ilusalong. Tahvelarvuti kaudu sisestasid õpilased pereettevõttega seotud kulud ja tulud, suhtlesid pangaga ning maksid üksteisele palka. Mängu keskkond oli niivõrd autentne, et õpilased elasid oma rollidesse sügavalt sisse ning mängu korraldajad juhendasid õpilasi väga meisterlikult.

Juuksuriäri. Foto: Elin Lihten

Esimese kinnivaraostu kavandamine. Foto: Elin Lihten

Kõigil peredel oli kasutamiseks muude vahendite seas mänguäpiga telefon, mis muu seas jagas peredele uusi ülesandeid. Foto: Elin Lihten

Vanemad õpilased läbisid veidi keerulisema rollimängu “Ettevõtlik kodanik”, kus mängu lisandus maksude süsteem ning riigi panus ettevõtete ja eraisikute tegevuses. Ettevõtjad olid sunnitud mõtlema, kas saab kuskilt raha kokku hoida või on mõistlikum leida rohkem kliente.

Kaubamaja tegevus ei tähenda lihtsalt müümist. Tarvis ka planeerida. Foto: Külli Teder

Rollimängu lõpus toimunud tagasisideringis selgus, et väga paljud mängu käigus tekkinud probleemid juhtuvad tihti ka reaalses elus, näiteks pangas kaob müstilisel kombel raha, ettevõtted on suures miinuses, linnavalitsus kehtestab kõrged maksud ning tekivad salakokkulepped pankade ja ettevõtete vahel maksudest hoidumiseks.

Kas kõik pankades toimuv on alati läbipaistev? Kuidas pankurid rikkaks saavad? Foto: Külli Teder

Korraldajad tõid välja ühise joone, et õpilastele ei ole tihti keeruline rahasüsteemis tegutsemine, vaid probleemid tekivad pigem kaaslastega arvestamisel, suhtlemisel ning koostöö tegemisel.

Kuidas, kuhu ja kellega, selles on küsimus. Foto: Külli Teder

Õppepäeva teises pooles harjutati SPARK Makerlabis praktilisi oskusi.

Noorematel õpilastel tuli ehitada spagettidest torn. Foto: Elin LihtenTorniinseneeria meistriklassi näitas 5. klassi õpilane Kärt, kes püstitas 2,20 meetri kõrguse torni. Foto: Elin Lihten

Vanemad õpilased harjutasid jootmistehnika abil laterna kokku panemist. Foto: Külli Teder

Tekst: Rolf Saarna

Fotoreportaaž: Ave Siilak