Jaan Lattiku 140. sünniaastapäeva tähistamine Lüllemäel ja Mäkistes

Sääl um kats suurt verrevat krantskaelaga pinni, nuu haukva kavvõst…

“Lattiku jooks”, nagu seda rahvasuu kutsub, on Lüllemäe koolipere ja Karula rahva jaoks laiemalt eriline sündmus. Kes teab, näidaku ette teine teatevõistlus Eestis, kus kontrollpunktid talukoerte kirjelduste järgi paika pandud või kontsertjumalateenistus, kus kõik sõnade moodustamise oskuseks piisavalt vanad inimesed ühiselt elektrikitarri valjemate duuride saatel “Meil on elu keset metsa” laulavad.

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva-aastal tähistati Lüllemäe kandi juurtega kirjamehe, vaimuliku, sõjaeelse Eesti mitmekordse ministri ja välissaadiku Jaan Lattiku 140. sünniaastapäeva eriliselt – lisaks sel aastal juba 20. korda toimuvale kirikukontserdile ja teatejooksule toimus Lüllemäe raamatukogus mitmete huvitavate külaliste ja ettekannetega foorum “Meenutame Jaan Lattikut”.

Lattiku päeva foorumile kogunes raamatukogutäis eri vanuses huvilisi. Foto: Vaike Puudersell

Foorumil osalesid ettekannete ja tervitustega mitmed külalised, nende seas endine välisminister Marina Kaljurand, kes rääkis diplomaadi tööst praegustel ja Lattiku aegadel, Lüllemäe Põhikooli vilistlane ja kahekordne Riigikogu liige Rein Randver,  kes avaldas heameelt selle üle, et Lattik ja tema kultuuripärand on ka tänapäeval Lüllemäe koolis au sees ja kultuurikriitik Põim Kama, kes esitles uurimistööd Lattiku loomingus esinevatest Karula kohanimedest.

Marina Kaljurand kõnelemas Jaan Lattiku foorumil Lüllemäe raamatukogus. Foto: Triinu Rätsepp

Tänavune Lattiku-päeva kontsert kirikus oli tavapäraselt eriline. Õpetaja Astridi ning muusikaõpetajate Cathleni ja Triinu poolt kokku pandud kava oli samaaegselt pühalik, soe ja naljakas alates Karula koguduse õpetaja Enno Tanilase mõtisliklusest ja õnnistusest, õpetaja Astridi Lattiku-sõnaliste vahetekstidest ning lõpetades õpilaste Jaak Sachrise ja Uku Freibergi võrukeelse dialoogi ja tümiseva meie kandi hümniks kujuneva “Meil on elu keset metsa” ühislauluga. Laulude ja pillimänguga esinesid igas vanuses koolilapsed.

1.-4. klassi koor õpetaja Cathlen Haugase juhendamisel. Foto: Ave Siilak

2. ja 3. klassi ansambel. Klaveril õpetaja Triin Tanilas, kitarril õpetaja Rolf Saarna. Foto: Ave Siilak

“Esä õga sa´i lähä mõtsa?” “Jah, lähä.” “Na siis tuu üts luuk mu obõsõlõ. Hää olõssi ku sa saass kadajast vai jalajast. Ka kõust vai pihlõst võisi olla.” “Hää küll, hää küll. Joba ma kuuli.” Jaak Sachris ja Uku Freiberg kandmas ette Jaan Lattiku jutustust “Esä”. Foto: Triinu Rätsepp

III kooliastme ansambel esitamas Ralf Siegeli laulu “Et oleks rahu”. Klaveril õpetaja Cathlen Haugas. Foto: Ave Siilak

7. klassi õpilane Eron Sarv luges Jaan Lattiku luuletuse “Mu esä talun”. Foto: Ave Siilak

Üllatusesinejad ehk õpetajate ansambel koosseisus Triin Tanilas (laul), Cathlen Haugas (klaver) ja Rolf Saarna (kitarr). Foto: Ave Siilak

Jaan Lattiku 140. juubeliaastapäeva külalised kirjaniku auks avatud puuskulptuuri “Karjapoiss” juures Karula kiriku õuel. Foto: Ave Siilak

Päev jätkus järgmise juubeliga: Toivo Kotovi algatatud mälestuskõnd-jooks, mida korraldab Lüllemäe Põhikool koostöös orienteerumisklubiga Juku-Peedu, toimus sel aastal 20. korda.

Võistlusele eelnes traditsiooniline lilletseremoonia Lattiku kodutalu Mäkiste teeotsas. Sel aastal avati kivi läheduses õpetaja Enno Tanilase õnnistusega ka Eha ja Toivo Kotovi algatusel paigaldatud sümboolne piirikivi.

Karula kiriku õpetaja Enno Tanilas avab Mäkiste talu sümboolse piirikivi. Foto: Ave Siilak

Tervitajate seas ütles tänusõnad Jaan Lattikule ja tema mälestuseks kohale tulnutele Lüllemäe Põhikooli direktor Jana Tiits. Foto: Ave Siilak

Jaan Lattiku päeval oli kohane tänada ka kõiki õpilasi, tänu kellele on nüüd Teejuhi teatejooksu kontrollpunktidel “Lattiku koerte” pildid.  Nimelt juhatab kirjaniku raamatu „Meie noored“ karjapoisist tegelane teekäijat oma kodutalust Mäkistelt Lüllemäe kiriku juurde. Teetähisteks märgib ta eri talude koerad, kel igaühel oma iseloom ja viis, kuidas nendega ümber tuleb käia. Iga jutustuses kirjeldatud talu juures on nüüd Lüllemäe raamatukogu poolt 2017. aasta sügisel korraldatud joonistusvõistluse võitjate koerapiltidega infotahvlid, mis juhatavad kaasaegseit teekäijaid Mäkistelt Lüllemäele.

Lüllemäe raamatukogu juhataja Triinu Rätsepp annab Lüllemäe kooli 8. klassi õpilasele üle tänukingid. Kevin Ploomi on üks noori kunstnikke, kelle maalitud koerapilt märgib teiste seas teatejooksu kontrollpunkte. Foto: Ave Siilak

Teatejooksust võttis sel aastal osa viis võistkonda – Lüllemäe, Tsirguliina, Valga ja Pühajärve koolid ning Lüllemäe õpetajad, lisaks koolitäis õpilasi, lasteaiarühmad ja külalised.

Mälestusjooksu start anti Lattiku kivi juurest Mäkiste talu piirilt. Foto: Triinu Rätsepp

Võisteldi meeste, naiste ja kooliastemete individuaalarvestuses ning segavanuse meeskondlikus arvestuses. Parimate jooksuaegade saavutajad pääsesid poodiumile, kuid Lattiku jooksu omapärast tulenevalt olid kõik osavõtjad võitjad. Elamus loeb.

Finišeerijad said enne pikemale turgutuspausile minekut hädavajalikku juua ning kingituseks elukindlustuse – Lüllemäe kooli helkuri. Foto: Triinu Rätsepp

Rändava Jaan kivi viis sel aastal oma kooli hoiule Valga Põhikooli võistkond. Foto: Merli Meresaar

Kaagjärve lasteaialapsed läbisid lühendatud distantsi. Direktori Jana Tiits annab üle auhinna. Foto: Merli Meresaar

Mälestuskõnni läbinud Lüllemäe lasteaiarühma lapsed kasvatajate Siki ja Ulviga. Foto: Triinu Rätsepp

I kooliastme poiste esikolmik: Oliver Sisov, Tõru Teder ja Kaspar Kaseorg. Foto: Merli Meresaar

I kooliastme tüdrukute arvestuse esikolmik: Laidy Kiisler, Marta Teder ja Kärt Post. Foto: Triinu Rätsepp

II kooliastme poiste arvestuse esikolmik: Ervin Sarv, Jackson Andres Olsen ja Mihkel Kukk. Foto: Merli Meresaar

II kooliastme tütarlaste poodiumikolmik: Lee Õunapuu, Kärt Hannus ja Tiiu Helene Olsen. Foto: Merli Meresaar

III kooliastme poiste arvestuse esimesed kolm: Lauri Ansi, Jaanus Sachris ja Ahti Freiberg. Foto: Merli Meresaar

III kooliastme tüdrukute poodiumikoosseis: Melani Taniel, Eleri Krull, Steffi Balko. Foto: Merli Meresaar

Meeste arvestuses jõudsid poodiumile Margus Muttik, Valev Sisov ja Viljo Remmel. Foto: Triinu Rätsepp

Naiste arvestuses jõudsid esikolmikusse Kristiina Soe, Katrin Mändla ja Astrid Vernik. Foto: Triinu Rätsepp

Kiireima ühispingutuse aja saavutas Valga Põhikooli võistkond. Foto: Triinu Rätsepp

Lattiku jooks on mõeldud igas vanuses osalejatele. Foto: Merli Meresaar

Uudisloo seadis kokku Ave Siilak.

Lüllemäe Põhikool