Õpetajad metsas, kännu otsas, veevulin kõrvus

Õpetajatel oli sügisvaheaeg töövaheaeg. Nii nokitseti dokumente ning räägiti omavahel erinevatel teemadel nädala alguses. Aga matkama peab ka, meil on siiski elu keset metsa. Kolmapäeval, kui koolimajas algas puurimine ja neti- ja raadiokaabli laiali tõmbamine, läksime rändama.

Viimati käisid Lüllemäe Põhikooli õpetajad matkamas suvevaheajal. Tol korral vurasime jalgratastel me koolist kaugel Eesti põhjarannikul Pärispea poolsaarel ja imetlesime päikeseloojangut Purekkari neemel.

Aga eelmisel kolmapäeval siis sõitsime Mehkamaale, mis asub me koolist ca 30 minuti kaugusel. Meile pakkus selle matka välja ning juhendas retke ja rääkis lugusid Luua Metsanduskooli matkajuhi eriala õppur Rauno Rätsepp.

Matk algas Karisöödi pargist ja kulges Peetri jõe maastikukaitsealal. See on hästi hoitud salapaik Lõuna-Eestis. Pikk RMK matkarada küll lookleb Peetri jõe ligidalt mööda, aga tähistatud matkarajalt eemale põikamiseks on vaja silma.

Nägime Peetri jõe ääres väga vana, noo lausa ca 400 miljonit aastat vana, lubjakivipaljandit. Märkimisväärne on ka Peetri jõe voolu kiirus ja kärestikud, milline intensiivne vulin!

Vaatlesime erinevaid metsatüüpe ja vanu hobuteid ja ojasid. Sügisene mahalangenud lehtede lõhn lõi mõnusalt ninna.

Aga põikasime sisse ka tihedasse varju ja sooja pakkuvasse kuusikusse.

Peatusime ikka, kui jõudsime mõnda kenamasse kohta, näe Rolf lausa libistas end külili, et vaadata netist uusi teadmisi.

Tutvusime ka kultuurmaastikule jäävate asundus- ja põlistalude ajalooga ning uudistasime pae pinnasesse rajatud vesiveski kanalit. Jääb ainult tõdeda, kus vanasti oli inimestel sihikindlust teha rasket tööd – jõe äärde kivipinnasesse käsitsi taotud kanal on väga huvitav ajalooline avastus.

Leidsime ka palju seeni, sealhulgas ka söödavaid, samuti näe kasvas üks puu kolmeks või kasvas kolm puud ühes.

Kui jõudsime peale paari tunnist matka tagasi Karisöödi parki, siis grillisime õpetaja Heidi poolt ühesvõetud hirvelihast vorste ning kõrvale naksasime erinevaid hoidiseid ja suupisteid.

Akud said laetud ning on vast ikka huvitavaid lugusid ja inspireerivat loodust me ümber.

Fotod on tehtud Lüllemäe Põhikooli õpetajate poolt. Matkajuhi Raunoga saab ühendust järgnevatel kontaktidel – 56209257; rauno234 ät hotmail.com