Presidendi kutse viis Lüllemäe Põhikooli õpilased Kadriorgu

“Vabariigi Presidendil on au paluda Teid…”

Rahvusvahelise lastekaitsepäeva puhul toimus 1. juunil Kadriorus presidendi roosiaias perepäev, kuhu kutsutute seas olid sel aastal ka kaks Lüllemäe Põhikooli 2. klassi õpilast – Anni Liisa Kadakas ja Minna Murumets koos peredega.

Õpilased pälvisid presidendi tähelepanu isetehtud šokolaadikommidega, mille valmistasid just eraldi presidendile ja haridusministrile Eesti Vabariigi 101. aastapäevaks. Mõte tekkis Lüllemäe Põhikoolis toimuva ettevõtlusringi tegevuse käigus. Huviringi juhendaja Birgit Tuulemetsa sõnul on ringi eesmärgiks peale ettevõtluseks oluliste teadmiste ja oskuste õppimisele eelkõige ettevõtlikkuse kui mõtteviisi süstimine noortesse. Seepärast ei jäänud juhendaja, lapsevanemad ega õpilaste klassijuhataja hetkekski kõhklema, kui tüdrukutel tuli oma tootearendusarutelu käigus mõte riigipeale kingitus teha, ning laste mõte sai teoks. Nii presidendi kantseleisse kui haridus- ja teadusministeeriumisse viidi kingitused isiklikult kohale.

“Meie kallis President! Aitäh, et oled väga tark ja usin! Saadame Sulle Eesti 101. sünnipäevaks omatehtud šokolaadi, et Sul oleks palju jõudu. Anni Liisa Kadakas, Minna Murumets, Lüllemäe Põhikooli 2. klass” Foto: Ave Siilak

Presidendi roosiaiaürituseks valmis kingitusena pross, mis õnnestus tüdrukutel otse presidendile anda.

Minna ja Anni Liisa roosiaias presidendile kingitust üle andmas. Foto: Heidi Kütman

Pidulikul lastekaitsepäeva tähistamisel andsid president Kersti Kaljulaid ja õiguskantsler Ülle Madise üle tunnustusauhinnad “Lastega ja lastele”, millega tänatakse neid, kes on suure osa oma elust pühendanud laste ja noorte abistamisele ja toetamisele. Käesoleva aasta tänusaajate ning nende panusega perede aitamisel saab tutvuda õiguskantsleri kodulehel.

Riigipea pööras auhindu kätte andes tähelepanu sellele, et tunnustusauhindade saajate inspireerivate tegude taga on lood, mis on enamasti kurvad ja kohutavad. Samas näitavad need lahendusi ja toovad lootust, et selliseid lugusid oleks tulevikus vähem.

“Ent kõik need pingutused võivad kergesti osutuda tühisteks, kui me ei suuda oma lastele ja lastelastele tagada maailma, kus nemad saavad pühenduda oma unistuste elluviimisele, mitte ei pea tegelema meie vigade tagajärgedega,” viis president mõtted oma seekordse kõne kesksetele teemadele – kliimamuutustele ning täiskasvanute üliolulisele rollile laste mõistmisel ja toetamisel nende mures oma koduplaneedi pärast. “Kliimastreiki pidavate laste toetuseks on oma allkirja andnud juba enam kui 12 000 teadlast. Meie ülesanne lastevanematena, õpetajatena, sõpradena on anda sellele toetusele omapoolne panus. Innustades neid kaasa mõtlema, võime loota, et tulevane otsustajate põlvkond on meie omast nutikam ja paremini eelteadmistega varustatud. Siis on nad keskkonna probleemidega hakkama saamiseks hästi relvastatud. Ja selle, mis  on praegusel tehnoloogilisel tasemel võimalik, peame ise oma laste pärast kohe ära tegema.”

Lüllemäe Põhikoolis tegeletakse kõigi nende väärtuste toetamisega, millest president ja kogu maailm räägivad. Mai viimasel nädalal käsitleti ühiskonna- ja loodusainete tundides sügavamalt just kliimamuudatusi ja inimese rolli nii nende tekkes kui lahenduste leidmises. Aktiivselt kaasa mõtlemine ja tegutsemine eri valdkondades viiski presidendi kutseni ka kooli õpilased.

Minna ja Anni Liisa jäid roosiaia üritusega igati rahule ning uued mõtted, mida ettevõtluses edasi teha, on juba peas kuju võtmas. Foto: Heidi Kütman

Uudise pani kokku Ave Siilak.