Suured õunamahlatalgud

Lüllemäe koolil on oma õunapuuaed. Samuti on oma õunapuuaed Lüllemäel kirikul ning kena õunapuuaed asub ka keset küla kultuurimaja kõrval. Õunu on sellel aastal kõikides aedades mõõdukalt ning nii otsustasime kogu kooliga teha ühel päeval kooli ees mahla. Juhuse tahtel juhtus mahlategu viimasele suvisele päevale, 13. septembrile.

Õunte korjamine

Päev varem korjasid erinevad klassid kehalise kasvatuse tundide raames erinevates Lüllemäe õunaaedadest ubinaid – esimene klass lähemalt koolimaja juurest, suuremad klassid kaugemalt küla pealt. Õunte korjamine oli meeleolukas tegevus, mil igaüks sai jutustada oma lugu selle kohta, kas ja palju tal endal õunapuid kodus on ning millised õunad talle maitsevad.

Õunte pesu ja ettevalmistus

Kolmapäeval sai kooli ette tehtud töölaagri plats ehk õunamahla tegemise liin. Esimene etapp liinitöös oli õunte pesemine ning tükeldamine ja mädakohtade eemaldamine. Kogu päeva jooksul lõid õunamahlateol kodunduse ja tehnoloogia tundide raames kaasa erinevad klassid. Nendega ühinesid erinevad suuremad ja väiksemad klassid, kelle tunniteemaga õunamahlategu haakus. Õunte pesuks löristasid lapsed mõnuga veega ning mädaplekkide välja lõikamiseks lasksid nugadel välkuda.

Purustamine

Õunte panemine purustajasse oli väga populaarne tegevus. Lastele meeldib vaadata, kuidas õuntest valmib purustatud möks ning vajadusel tuleb õuntele ka purustajas tokiga takka anda.

Pressimine

Õunamöks läks pressi vahele. Möksi pidi pressile asetama korralikult ning sellest tekkis korrapärane torn. Ülevalt siis jõuga koos keerasime pressi alla ning õunamahl voolas joana. Lapsed õpetasid oma kaaslasi pressi kasutama ning koostööd tehes pressiti mahla, nii et vähe ei ole.

Õunamahla maitsmine ja laiali jagamine

Kõigil lastel ja õpetajatel palusime kaasa võtta oma topsi või pudeli, et maitsta õunamahla. Lapsed jõid mõnuga ning olid veendunud, et sellist mahla poest ei saa. Samuti jõudis osa mahla kooli kööki, kus see kuumutati ning jäi meile talveks varasalve.

Kokku tegime vast ca 150 liitrit õunamahla. Lastele meeldib tööd teha, kui on kindel eesmärk ja väljund. Selline õues õpe sobis ülihästi ilusate ilmade lõpetuseks.

Olgu siin lõpetuseks toodud ühe viienda klassi poisi kirjand, mis ta eile kuuenda tunni ajal kirjutas:

„Eile korjasime kotitäis õunu. Teised õpilased korjasid ka õunu. Me korjasime seitse kotitäit.

Direktor tõi kooli oma õunapurusti ja mahlapressi. Me pesime ja puhastasime õunu. Me lõikasime õunad tükkideks.

Me purustasime õunad masinaga. Õunamassi panime pressile riide vahele. Siis tuli pressi pingutada. See oli kerge töö. Pressist tuli mahla välja. Mahl pandi pudelitesse. Kõik maitsesid mahla. See oli hea.“