Lüllemäe õpilased suurprojektiga „Sünnipaik“ seotud filmivõtetel

Kas te olete kunagi sõitnud mööda Eestit ja näinud mõnd (enamasti pruuni) silti, millel on näiteks kiri „Aleksander Sibula sünnikoht“? Aga mõelnud, kes ta seal sildil olla võiks või sõitnud sildil märgitud kohta? Peeter Volkonski on saanud just sellistest viitadest inspiratsiooni ning käivitanud suurprojekti „Sünnipaik“.

Teatritasku veebilehelt saab umbes 300 mälestusplaadi või muu tähisega sünnikohta koondava projekti kohta lähemat infot: „Projekti „Sünnipaik” tulemus peaks olema, et on kaardistatud suurkujude sünnikohad ja nendest on loodud digitaalne andmekogu, mis on avalikult kättesaadav veebiplatvormidel.

Lisaks on kavas iga suurkuju sünnikohal filmida tema loomingut või saavutusi iseloomustav 30–40sekundiline videoklipp. Klipis loeks mõni kohalik kooliõpilane Peeter Volkonski valitud ja lavastatud katkendit suurkuju loomingust või temaga seotud muudel ainetel. Klippidest kujuneb e-ERMis suurkujude virtuaalnäitus. Igas paigas leitakse koht, mis varustatakse QR-koodiga, et ka kohapeale sattudes oleks võimalik seda klippi vaadata.“

Lüllemäe Põhikooli lähedal on kahe silmapaistva mehe tähistatud sünnikohad: kirjaniku, usu-, haridus- ja poliitikategelase Jaan Lattiku ning populaarsete auto- ja mootorrattakäsiraamatute autori Arseni Palu.

Nendes paikades toimusid Peeter Volkonski juhatamisel salvestused 19. septembril ja kaks Lüllemäe Põhikooli õpilast said ka võimaluse projektis kaasa lüüa. Rasmus Erik Kadakas kandis Jaan Lattiku mälestuskivi juures ette katkendi raamatust „Meie vanad“ (2002). Mihkel Kukk luges 2018. aastal Arseni Palu sünnikodu juurde paigaldatud metallskulptuuri juures õpetussõnu 1951. aastal ilmunud raamatust „Mootorratta juhi õpik“.

„Surematu au ja kuulsus“, nagu Rasmus Erik eelnevalt väljendus, tuli poistele tegelikult palju lihtsamalt, kui esialgu kardetud. Põnev ja ootamatu oli grimeerimine ja riiete alla veetud mikrofonijuhtmed. Väikesest hirmust hoolimata olid poisid väga tublid ning said kiita nii külmetusega võitleva operaatori kui ka „vägede“ juhi Peeter Volkonski käest.

Tekst: Liina Saksing

Fotod: Ave Siilak, Triinu Rätsepp